Dla wszystkich osób, które chcą zdać maturę, ale nie wiedzą, jak się na nią zapisać, przygotowaliśmy krótki poradnik. Te informacje przydadzą się niezależnie od tego, czy dopiero ukończyliście (lub ukończycie) szkołę, czy do matury przystępujecie po latach. Pomożemy wam przebrnąć przez maturę w trzech prostych krokach!

Decyzja

Jesteś przekonany, że chcesz zdać maturę? Najważniejszy punkt już za Tobą! Reszta to tylko formalności.

Deklaracja

W poniższym tekście znajdziesz wszystkie deklaracje, które są konieczne, by przystąpić do matury. W każdym dokumencie znajdują się ważne informacje, które są potrzebne do jej wypełnienia. Należy jedynie wybrać taką deklarację, która odpowiada naszej sytuacji. Jeśli nie jesteś pewny tego, jaką zdajesz maturę, zajrzyj tutaj.

Pamiętaj, że musisz trzymać się terminu, w którym należy złożyć deklarację, żeby została ona przyjęta.

Absolwenci liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół artystycznych, którzy ukończyli edukację do roku szkolnego 2019/2020 i będą przystępować do egzaminu w roku 2021, składają deklarację do dyrektora szkoły, którą ukończyli – do 7 lutego 2021 roku. Ta sama zasada obowiązuje osoby, które kończą szkołę w roku szkolnym 2020/2021.

W takich przypadkach należy wybrać załącznik 1a.

Może okazać się, że chcemy zdawać maturę w innej szkole, niż ta, którą ukończyliśmy. Wypełniamy wtedy załącznik 1a oraz załącznik 2 (uzasadnienie). Wypełnione dokumenty składamy do dyrektora ukończonej przez nas szkoły do 31 grudnia 2020 roku.

Jeśli szkoła została zlikwidowana lub przekształcona, deklarację należy złożyć do 31 grudnia 2020 roku do Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Którą komisję wybrać? Tę, która odpowiada miejscu zamieszkania osoby zdającej maturę. Osoba, która mieszka w Poznaniu, będzie składała deklarację do Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu (przy ul. Gronowej 22).

W takiej sytuacji wypełniamy załącznik 1b.

Załącznik 1b dotyczy także osób, które ukończyły uzupełniające liceum ogólnokształcące do roku szkolnego 2012/2013, które uzyskały świadectwo ukończenia szkoły po zdaniu egzaminów eksternistycznych oraz tych, którzy dokument potwierdzający uzyskanie średniego wykształcenia zdobyli za granicą.

Istnieje także załącznik 1c – składają go osoby, które zdały egzamin dojrzałości po ponadpodstawowej szkole średniej do 2005 roku. Tę deklarację należy złożyć do 31 grudnia 2020 roku do Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Ważne! Składając deklarację musimy być pewni tego, jakie przedmioty chcemy zdawać na maturze. Po złożeniu deklaracji w odpowiednim terminie nie ma już możliwości wprowadzania zmian.

Odpowiednie przygotowanie

Pamiętaj, że matura to ważny egzamin, na który należy się dobrze przygotować. Samodzielna nauka w domu może okazać się niewystarczająca. Najlepiej skorzystać z doświadczenia nauczycieli, którzy doskonale znają podstawę programową i wiedzą czego się uczyć, by zdać egzamin dojrzałości z zadowalającym wynikiem. Możesz skorzystać z oferty kursów maturalnych, by zyskać pewność, że zdobędziesz potrzebną wiedzę i umiejętności.

4.6/5 - (12 votes)