Nauczanie zdalne a wyniki matur

Dodatkowe zajęcia, kursy maturalne, stosy notatek, korepetycje – to wszystko miało pomóc tegorocznym maturzystom przygotować się do egzaminu w trudnym czasie pandemii. Zdalne nauczanie było przez wielu krytykowane i uznawane za mniej skuteczne niż nauka w szkole. W trudnej sytuacji znaleźli się wszyscy przyszli studenci. Przez ponad rok musieli przygotowywać się do egzaminu dojrzałości bez uczęszczania na tradycyjne zajęcia. Dzisiaj znamy już wyniki i sprawdzimy, jak poradzili sobie tegoroczni maturzyści.  

Przygotowanie do matury

Nikogo nie dziwi fakt, że dostanie się na konkretną uczelnię było wielkim marzeniem niejednego maturzysty. Dla jednych to Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dla innych Politechnika lub Uniwersytet Medyczny. Każdy w maju miał jeden cel – uzyskać jak najlepszy wynik egzaminu. Rozmowy z uczestnikami poznańskich Kursów Maturalnych upewniły nas w przekonaniu, że młodzieży zależało na tym, by kontynuować edukację. Byli jednak świadomi tego, że w tym roku będą musieli pracować jeszcze więcej, aby uzyskać zadowalające wyniki.

Wyniki egzaminów maturalnych

Spójrzmy na garść statystyk. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, maturę w 2021 roku zdało 74,5% przystępujących. Egzamin napisało w sumie 273 419 osób. Z tych, którzy nie uzyskali minimalnego wymaganego wyniku, nadal prawie 18% ma szansę na przystąpienie do egzaminu poprawkowego, który odbędzie się 24 sierpnia. Jak zdawalność wygląda na tle poprzednich lat? Mimo wielu obaw, podobnie. Jest niższa niż w większości innych przypadków, ale znacznie przewyższa np. wynik z 2014 roku, który wynosił jedynie 71%. 

 

Matura w Wielkopolsce

Wyniki matur w województwie wielkopolskim niewiele różnią się od tych krajowych. Egzamin zdało 74,2% uczniów. Wszyscy uczestnicy Kursów Maturalnych, którzy do matury przystąpili zarówno w Poznaniu, jak i w innych miejscowościach w regionie, zdobyli zadowalające wyniki. Największe problemy przyniósł wszystkim oczywiście egzamin z matematyki – zdawalność w Wielkopolsce wynosiła 78%. W przypadku języka polskiego było to 95%, a języka angielskiego 93%. 

Czy to dzięki pomocy nauczycieli z kursów maturalnych, czy dzięki samodzielnej nauce w domu – maturzyści zdali egzamin. I to nie tylko ten, który pisali w szkole. Poważnie podeszli do tematu i poradzili sobie z trudami nauki zdalnej. Zmotywowali się do działania i dali z siebie wszystko, by uzyskać jak najlepsze wyniki. Doskonale wiemy, ile pracy musieli w to włożyć i jesteśmy dzisiaj niesamowicie dumni! Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy i życzymy powodzenia na studiach!

Zapisz się!

 

5/5 - (2 votes)
Kategorie: Poradnik