Jak wspomóc koncentrację przed maturą?

Przed egzaminem dojrzałości każda pomoc jest przydatna. Dodatkowe zajęcia, kursy maturalne, wsparcie rodziny, kolegów i nauczycieli. Wielu z nas zapomina jednak o tym, jak pomocne dla naszego skupienia jest utrzymanie odpowiedniej diety. To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy i ile jesteśmy w stanie z siebie dać – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. A to przecież w tym czasie najważniejsze, bo będzie miało znaczący wpływ na nasze dalsze wybory. 

Dieta przed maturą

Znasz pewnie powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Powtarzane od pokoleń wcale nie traci na znaczeniu. Zdrowa dieta pozwala na utrzymanie w dobrej kondycji nie tylko naszych mięśni, ale także mózgu. Wybieraj produkty świeże, krajowe, najlepiej możliwie jak najmniej przetworzone. Unikaj gotowych dań z podejrzanym składem – wrzucanie w siebie często szkodliwej chemii jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Znajdź czas na to, żeby czasami samemu coś ugotować – to dobry odpoczynek dla Twojego umysłu, a także świetna zabawa. 

Czekolada pomaga w myśleniu? Pewnie! Ale przede wszystkim czekolada gorzka. W mlecznej i białej znajdziesz przede wszystkim cukier, a ten, jak już wszyscy doskonale wiemy, nie jest łaskawy dla naszych organizmów. Kilka kostek gorzkiej czekolady pozwoli Ci się skupić i pobudzić Twój umysł. Zawarty w gorzkiej czekoladzie magnez, a także potas czy żelazo, dodadzą Ci energii i pozwolą na dłuższą i bardziej efektywną pracę. Pamiętaj jednak o tym, że nawet gorzka czekolada w nadmiarze może okazać się szkodliwa i wszystkie pozytywne efekty jej spożycia po prostu znikną. Do innych produktów, które korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu, zalicza się także: ryby, orzechy, jagody, pomidory, brokuły czy jabłka. Pamiętaj, że chociaż kawa działa pobudzająco, to nie powinno się jej pić – w rzeczywistości osłabia koncentrację. 

Znasz to uczucie, kiedy siedzisz przy książkach kolejną godzinę i nagle zauważasz, że Twoje biurko zgubiło się gdzieś pod stertą papierków po cukierkach? Podczas nauki chętnie sięgamy po przekąski, najczęściej wybieramy jednak te zdecydowanie niezdrowe – chipsy, cukierki, słone paluszki. Żeby uniknąć pokus i sięgania po tego typu jedzenie, przygotuj sobie porcję owoców i warzyw. Jabłko, marchewka, winogrono, banany. Wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie i koncentrację, zawierają wiele witamin i (co niezwykle istotne) wspaniale smakują! Jeśli wiesz, że wychodzisz z domu, przed Tobą szkoła, kursy maturalne, zajęcia dodatkowe czy inne aktywności – zabierz owoce ze sobą. Zrób sobie smoothie z dodatkiem szpinaku lub jarmużu. Taka przekąska będzie sycąca i pozytywnie wpłynie na Twoje ciało i umysł. 

Utrzymanie zdrowej diety na pewno pomoże Ci w czasie nauki i podczas samej matury. Pamiętaj także o tym, żeby zawsze dbać o nawodnienie organizmu. Picie półtora litra wody dziennie to podstawa, która pozwoli Ci pozostać w świetnej formie. 

 

Dołącz do nas!

5/5 - (3 votes)
Kategorie: Poradnik