Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

Dla wielu nastolatków matura jest pierwszym poważnym egzaminem, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Ma też wpływ na to, jak może potoczyć się dalsze życie i jaką dany uczeń wybierze ścieżkę kariery. Tak istotne wydarzenie może wiązać się ze sporym stresem i niepokojem. Ale spokojnie – podpowiemy jak sobie z nim poradzić.

Zaakceptuj

Przede wszystkim pamiętaj, że stres przed maturą dotyczy każdego i nie jest niczym złym. Postaraj się jednak, żeby napięcie motywowało cię do działania, a nie podcinało ci skrzydła. Zrób sobie listę swoich celów i marzeń, w których spełnieniu pozwoli ci dobry wynik matury. Nie patrz na ten egzamin, jak na zło konieczne, ale jako twoją szansę na osiągnięcie czegoś wielkiego!

Działaj systematycznie

Systematyczna nauka przez całe liceum na pewno pozwoli ci na zdobycie dobrego wyniku na maturze. Wiemy jednak, jak to często wychodzi – kilka miesięcy przed maturą pojawia się panika, bo materiału jest dużo, bo niektóre rzeczy wyleciały z głowy, a ogarnięcie tego wszystkiego wydaje się właściwie niemożliwe. W tym przypadku zdaj się na specjalistów. Wybierz się na kursy maturalne, podczas których profesjonalna kadra pomoże ci usystematyzować wiedzę, podpowie na co należy zwrócić uwagę i odpowie na wszystkie twoje pytania. Doświadczony nauczyciel sprawi, że poczujesz się dobrze przygotowany do matury.

Znajdź czas dla siebie

Szkoła, nauka w domu, szkoła, nauka w domu, szkoła… i tak w kółko. Pamiętaj o tym, żeby zawsze znaleźć czas na odpoczynek. Wyjdź ze znajomymi, zrelaksuj się, obejrzyj film, pobiegaj albo przeczytaj ulubioną książkę. Zajmij swoją głowę od czasu do czasu czymś innym, nie tylko stresującymi myślami o zbliżającym się egzaminie. Stwórz sobie plan nauki, stosuj się do zaleceń nauczycieli w szkole i tych, którzy prowadzą twoje kursy maturalne, ale pamiętaj też o wygospodarowaniu czas dla siebie. Takie przerwy pozwolą ci na lepsze przyswajanie wiedzy.

Działajcie razem

Umów się z kolegami, że będziecie uczyć się razem. Przepytujcie się, wymieniajcie wiedzą, zapiszcie się razem na dodatkowe kursy przygotowujące do matury. Pogadajcie ze starszymi kolegami, którzy zapewnią was, że przez maturę można przejść spokojnie, a odpowiednie przygotowanie zapewni wam dobre wyniki i wstęp na wymarzone studia.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, zaufaj swojej wiedzy i nastaw się pozytywnie, a przez egzaminy maturalne przejdziesz bez problemu! 

Dołącz do nas!

4.8/5 - (28 votes)
Kategorie: Poradnik