Jednym z najczęściej pojawiających się tematów w rozmowach uczestników kursów maturalnych jest wybór uczelni. To wyjątkowo ważna kwestia dla osób, które już niedługo skończą naukę w szkole, by ruszyć dalej i zdobyć wyższe wykształcenie. Na większości uniwersytetów rekrutacja już się zakończyła i do wyboru zostały tylko opcje dostępne w drugim naborze. Sprawdziliśmy, jakie kierunki najchętniej wybierali przyszli studenci w rekrutacji na rok akademicki 2021/2022.

Szeroki wybór możliwości po kursach maturalnych

Uczestnicy kursów maturalnych złożyli podania zarówno na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak i na Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, ale także wiele uczelni w innych polskich miastach. Preferencje były bardzo zróżnicowane – w jednej sali przez ostatni rok spotykali się przyszli lekarze, informatycy, prawnicy, nauczyciele, dziennikarze, historycy czy chemicy. Cieszymy się, że wiedza zdobyta podczas kursów w Poznaniu pozwoli im na rozpoczęcie studiów na wymarzonych kierunkach.

Najchętniej wybierane kierunki na UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opublikował statystyki, z których wynika, że w tym roku najczęściej wybieranym kierunkiem studiów była psychologia – aplikowało na nią 2077 kandydatów. Na drugim miejscu pojawiło się prawo – 1522 chętnych, a za nim filologia angielska – 1381. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce pojawiło się jednak na filologii koreańskiej – tu pojawiło się prawie 20 osób na jedno miejsce. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także filologia szwedzka i japonistyka. W ostatnich latach języki obce, szczególnie te nieco bardziej egzotyczne, cieszą się dużym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego – wiele firm poszukuje pracowników, których największym atutem będzie właśnie znajomość języka obcego. Przyszli maturzyści, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcieliby robić – może to właśnie będzie wasz kierunek?

Niecierpliwie czekamy na statystyki rekrutacji na Uniwersytecie Medycznym, Ekonomicznym i Przyrodniczym w Poznaniu. Uczestnicy poprzedniej edycji poznańskich kursów maturalnych obiecali nam podzielić się wrażeniami po pierwszych tygodniach nauki. Tego też nie możemy się już doczekać. Oczywiście kiedy tylko dostaniemy od nich wiadomości, podzielimy się nimi tutaj!

5/5 - (5 votes)
Kategorie: Poradnik